Logo portfolio
Strona startowa Portfolio Kontakt Linki Wystawy, kalibracje

Nieklasyfikowane

07.01.2008 r.

Zdjęcia z wystawy "Głowa do góry"

Wernisaż odbył się 07.12.2007 r. w SDK "Tęcza" w Tychach. Celem wystawy było zachęcenie ludzi "pokolenia pośpiechu", za jakich nas uważam, do zatrzymania sie na chwilę podczas wiecznej pogoni za własnymi sprawami.

Zatrzymać się, rozejrzeć w około. Dostrzec coś niezwykłego w obiektach pomijanych podczas codziennych spraw.

Na wernisażu mówiłem lepiej. Kto był ten wie ;)

Btw.: jedno ze zdjęć nie powstałoby bez pomocy Alice. Natchnienia nie przywołuję ;) Dzięki!

Poniższe ikony przedstawiają wycinek zdjęcia. Kliknij w wybraną ikonę, aby obejrzeć całość.

Sabatar

01.01.2008 r.

Kalibracja monitora - wizualnie (ocena subiektywna)

Poniższe sposoby nie zastąpią ani dobrego monitora, ani sprzętowej jego kalibracji przy użyciu dodatkowego sprzętu i oprogramowania. Jednak dla prostych potrzeb zwykłego użytkownika wymienione sposoby pozwolą zbliżyć się do prawidłowego ustawienia barwy, koloru i kontrastu monitora.


S P O S Ó B 1 - S K U T E C Z N Y

Kalibracja monitora wg Adama Śmiałka, pełna [ http://przypadkiadama.com ]:

Kalibracja monitora wg Adama Śmiałka, starsza w skrócie:

Kalibracja według Śmiałka

"Powyżej znajduje się szablon, który pozwoli nam poprawnie ustawić regulatory monitora. Kolejność postępowania jest następująca:

Zaczynamy od ustawienia kontrastu w monitorze tak, by białe obszary nie świeciły zbyt jaskrawo. To bardzo częsty błąd użytkowników komputerów - zbyt jasny i kontrastowy obraz niszczy wzrok! Optymalny kontrast zrównuje jasność białych powierzchni ma monitorze z białymi przedmiotami znajdującymi się poza monitorem. Przy oglądaniu zdjęć czy też filmów możemy kontrast nieco zwiększyć.

Następnie powoli regulujemy jasność i obserwujemy powyższy obrazek. Powinniśmy na środkowym pasku zobaczyć zarys cyfr: 4, 5, 6, 7, 8. Cyfra 3 powinna być na skraju widoczności. Cyfr 1 i 2 nie powinno być widać. Może wydawać się dziwne, dlaczego pierwsze dwie cyfry nie powinny być widoczne, proszę jednak uwierzyć, że tak ma być.

Teraz ustawimy prawidłowy odcień bieli. Powyższy obrazek powinien mieć naturalną biało-szaro-czarną barwę bez jakiegokolwiek zabarwienia. Jeśli tak nie jest należy zmienić balans bieli dostępny w menu w monitorze. Zaleca się ustawienie temperatury barwowej na 6500 Kelvinów, ponieważ jest to wartość ustandaryzowana. Niektóre monitory mają predefiniowane ustawienie barw, opisane jako sRGB. Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy wybrać to ustawienie.

Poniżej i powyżej paska z cyframi widzimy wstęgi, które powinny gładko przechodzić od czerni do bieli. Niestety właściciele gorszych ekranów wykonanych w technologii LCD mogą mieć z tym problemy. Należy wtedy małymi krokami regulować balans bieli oraz kontrast, by zminimalizować widoczność prążków na wstęgach. Na takich ekranach możemy mieć także problemy z widocznością ostatnich cyfr. Pamiętajmy, że lepiej widzieć wszystkie cyfry na białym polu i żadnej na czarnym, niż odwrotnie.

Na końcu pozostaje nam powtórzyć całą procedurę od początku, ponieważ poszczególne etapy wpływają nieco na siebie. Za trzecim razem powinno być już dobrze.

Pamiętajmy! Złe przyzwyczajenia są bardzo silne. Może właśnie jest okazja do ich zmiany? W końcu chodzi o oczka...".


S P O S Ó B 2 - P R O S T Y

Należy ustawić kontrast monitora na maksimum. Następnie tak wyregulować jasność aby:

Dla planszy czarnej: obwódka czarna, ale w środku powinno być widoczne 10 oddzielnych pól.

Kalibracja - czarna plansza

Dla planszy białej: obwódka biała, ale w środku powinno być widoczne 10 oddzielnych pól.

Kalibracja - biała plansza

W obu planszach jedno z pól granicznych nie powinno się znacząco różnić od tła.

button2 Strona startowa Portfolio Kontakt Wystawy-kalibracje Linki

Copyright © 2006-... by Sabatar. Wszystkie prawa zastrzeżone.